Partner serwisu
Biznes i przemysł

Będą morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-05-2025
Ostatnia modyfikacja:
20-05-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Bałtyk

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Będą morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3
fot. Polenergia
Equinor z Norwegii oraz największa polska prywatna grupa energetyczna Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Łączna wartość tej inwestycji to około 27 mld zł bez kosztów finansowania. Budowa będzie finansowana w formule Project finance.

Decyzje oznaczają rozpoczęcie fazy budowy. Inwestycja przewiduje, że do 2028 roku 100 nowoczesnych turbin z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie dostarczać energię odnawialną do domów, szkół, fabryk i biur w Polsce.

Farmy o ogromnej mocy

Jak przekazują firmy w swoim komunikacie, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy wytwórczej 1 440 MW.

Każda ze stu nowoczesnych turbin wiatrowych będzie posiadała 260 metrów wysokości, a zaledwie jeden obrót wirnika będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na cztery dni.

Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, co pozwoli znacząco wesprzeć krajowy system energetyczny, a także zmniejszać emisyjność polskiej energetyki.

Zarówno Bałtyk 2, jak i Bałtyk 3, powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 i 22 km od brzegu.

Historyczna inwestycja

Powstające farmy mają być jednym z największych i najbardziej znaczących projektów infrastrukturalnych w historii Polski, a oprócz 100 turbin wiatrowych powstaną również dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne o mocy 720 MW każda.

Dodatkowo wybudowane zostaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km. W miejscu wyjścia na ląd, na obszarze tzw. landfall, gdzie będą wychodzić morskie kable wyprowadzające prąd generowany przez farmy, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą w pobliżu Ustki.

Prace te prowadzone są metodą bezwykopową w sposób bezpieczny dla człowieka, ale też dla środowiska. Farmy wiatrowe na końcu zostaną połączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.

W Łebie powstanie z kolei baza operacyjno-serwisowa, realizowana przez Equinor, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich.

Do realizacji obu projektów firmy zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym m.in. polskie Tele-Fonika Kable i Enprom.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5